3 základní ingredience pro úžasné jídlo a spokojené tělo

Jídlo je součástí našeho každodenního života. Pokud teda zrovna nedržíte půst jako můj manžel. Nedávno jsem se při brouzdání na internetu dočetla, že jídlem za život strávíme 6 až 7 let. To není zrovna málo. A proto považuji za vysoce důležité připomenout 3 základní ingredience, které každé jídlo promění v nezapomenutelný zážitek a vás ve spokojeného strávníka.

1) No stres!

Čas, který jídlem strávíte, se vám mnohonásobně vrátí, když si jídlo v klidu a bez stresu patřičně vychutnáte. Stres je dnes tak normální, že je to až nenormální. Jen si vzpomeňte, kdy jste se naposledy soustředili na všechny ty barvy, vůně a chutě, které dennodenně vkládáte do úst?

Jídlo snědené ve stresu postrádá svůj smysl. Tělo, které je v tu chvíli napjaté, připravené na akci nemůže adekvátně jídlo zpracovat a vytěžit tak z něj maximum pro svou výživu. Teprve tehdy, když je tělo uvolněné a v pohodě, tak se může živit, růst a vyvíjet. Proto nám dlouhodobý stres tak škodí a ubližuje.

Navíc jídlo není jen prostředek, jak zaplnit žaludek a odbýt si tak denní rutinu. Naopak, je to úžasný způsob, jak meditovat a prožívat život vědomě, v přítomnosti. 

2) Láska

Postoj k jídlu, emoce a láska, kterou do jídla vkládáme, jsou stejně důležité jako to, co konkrétně jíme. Pokud budete jíst „extra zdravé jídlo“ s odporem a bez vnitřní sounáležitosti, tak si spíše uškodíte, než kdybyste snědli hamburger z hladového okna a vychutnali si ho s maximální rozkoší. Jídlo je prostředek, kterým opečováváme své tělo, a proto vždy jezte s láskou a chutí. 

3 základní ingredience

Každá příprava jídla rozhoduje o jeho hodnotě a kvalitě, a to nejen nutriční. Svým nejbližším dáte vždy něco víc než jen jídlo, když nezapomenete přidat špetku lásky. Protože jaká energie do těla vchází, tak ta i vychází. A nemyslím tím jen stolici :).

3) Intuice

Jídlo není povinnost, ale možnost zvolit si pro své tělo péči na míru. Proto poslouchejte svou intuici a vše, co vám vaše tělo říká. Respektujte ho, když vám říká: "Mám dost!", "Dnes bych už neměl." nebo "Dej si raději tohle." Veďte se svým tělem dialog. Ono ví, co je pro něj právě to nejvhodnější, což jsem si nedávno zase ověřila na sobě i na synovi.

Měla jsem pocit, že "na mě něco leze". Moje tělo přirozeně chtělo lehkou stravu. Všimla jsem si toho a respektovala to. Přidala jsem k tomu ještě volnější režim a pocit "na mě něco leze" byl fuč.

Zajímavější ale bylo, že rok a 4 měsíce starý syn, který měl v tu dobu asi podobný pocit jako já, nechtěl svůj oblíbený oběd a pár dní vyžadoval syrovou zeleninu a ovoce více než je u něho obvyklé. Sám prostě cítil, že  když máme pocit nemoci, tak bychom si měli stravu odlehčit.

Proto vždy a jenom poslouchejte své tělo, protože co je dobré pro jednoho nemusí být dobré i pro druhého.

Další zajímavé články