První příkrmy: Kdy a jak začít?

První příkrmy jsou pro novopečené maminky mnohdy další zkouškou nervů. S příkrmy se většinou doporučuje začít od ukončeného 6 měsíce. Je to v případě, že své miminko kojíte. Děti krmené "umkou" (umělou výživou) začínají s příkrmy již ve 4 měsíci. Je tedy jednoznačné, že umělá výživa nemůže zcela konkurovat kojení.

Ale i přesto lze umělou výživu vyšperkovat tak, aby byla pro dítě přínosnější. Především díky kvalitním tukům jako je bio fermentovaný olej z tresčích jater v kombinaci s máslovým gelem či kokosový olej. Existují i recepty na domácí umělou výživu. Ty vyžadují hlavně mít kvalitní zdroj surovin a čas. 

Samozřejmě důvodů, které hrají ve prospěch kojení je spousta. Nejde jen o jídlo, je to způsob oboustranné láskyplné terapie, která pomáhá ve zdraví i nemoci. Aby ale kojení bylo opravdu přínosné, tak je potřeba, aby se máma dobře stravovala

Některé kojené děti však nebudou chtít čekat až na 6. měsíc svého věku. A pokud vidíme, že dítě jeví zájem o stravu, tak ho v této touze podpořme a nečekejme. Často kojené děti začínají s příkrmy dříve. Není to brzy. Každé dítě je ve svém růstu individuální a mléko každé matky je různorodé. Samozřejmě, že pokud dítě stále přibírá i jen z kojení a má dostatek počůraných plen, tak není důvod se strachovat, že nechce ani od toho 6 měsíce hned aktivně jíst. 

Říká se že první příkrm dítě zvládne tak po 1 až 2 lžičkách. Ani tohle tvrzení není univerzální a znám opravdu velké jedlíky i ty, co jídlo zrovna nemusí. Tak se tím netrapte. 

První příkrmy a s čím začít 

Všeobecně je známo, že se začíná zeleninovými příkrmy. Není to ale pravidlo, protože existuje více přístupů, s čím začít přikrmovat. Dalším známým přístupem jsou obilné kaše. Avšak méně známo je to, že lze začít přikrmovat i takovými potravinami jako jsou žloutky na hniličko a syrová játra.

Tento přístup vychází z tradice izolovaných národů, které zkoumal Dr. Weston Price. Byl to člověk, který na své náklady cestoval a zkoumal izolované tradiční národy a kvalitu jejich zdravíProtože byl zubař, tak se hlavně zaměřoval na kvalitu jejich zubů. Věřil totiž, že lze mít rovné zuby bez kazů, které se všechny vejdou do dutiny ústní.

Když říkám, že se vejdou všechny, tak myslím všechny, včetně zubů moudrosti. A to co hledal objevil právě u těchto národů. Objevil souvislost mezi jejich krásnými zuby a stravou. Tohle je jen ve zkratce, kde se tohle vše kolem žloutků a jater vzalo.

Podstatou ale je, že ve své téměř syrové formě jsou tyto potraviny opravdu plné živin, které děti potřebují pro správný vývoj a jsou pro ně dobře stravitelné. Naproti tomu vařená zelenina, obzvláště ta, která obsahuje hodně karotenu, není pro ty nejmenší úplně nejlepší start neumí ho totiž ještě adekvátně zpracovat).

Ale když si čtete o zeleninových příkrmech, tak právě mrkev, bohatá na karoteny, bývá tím prvním miminkovským příkrmem. Není to nic špatného, jen je potřeba to s mrkví a jinými druhy zeleniny bohatými na karoteny nepřehánět.

Kvalitní tuky jsou základ

Při přípravě žloutku postupujeme tak, že ho vaříme pouze 3 minuty ve vařící vodě. Takto uvařený žloutek lze přidat do hotového příkrmu či ho podat dítěti samostatně. Díky této přípravě si zachová všechny důležité živiny. Vejce musí být čerstvé a pocházet z volného chovu. Jedině tehdy může být zaručeno, že vejce nebude zkažené a obsahem omega mastných kyselin nevyvážené. 

Do hotového příkrmu lze nakonec přidat i kousek másla. Pokud používáte opravdu kvalitní nepasterizované máslo, tak je obdobně jako žloutek bohaté na vitamíny (především na vitamíny A, D a K2) a enzymy, které miminka potřebují. Pokud chcete zvýšit množství vitamínu C a zpříjemnit chuť, tak můžete přidat trošičku pomerančové šťávy.

Banán jako dokonalý příkrm

Co je další skvělý startovací příkrm je banán. Díky svému "složení" je pro miminka dobře stravitelný. Navíc se dobře připravuje - oloupete, rozmačkáte a krmíte. Co se týče tekutin, tak pokud kojíte, tak za normální situace není potřeba zavádět nějaké extra tekutiny. Ani u toho jídla se nemusíte strachovat, že malá či malý toho moc nesní.

Tyto první příkrmy slouží hlavně k tomu, aby se miminko naučilo jíst a poznalo kouzlo  jídla. Proto ho do jídla netlačte. Naopak, dopřejte mu čas se s jídlem hezky a kamarádsky seznámit. Dopřejte mu, aby mohlo napodobovat to, co při jídle děláte vy. Jste jeho učební látka a předáváte mu vše, to vědomé i nevědomé.

Jídlo je nejen o dovednostním zkoušení, ale také o zkoušení chuťovém. Ne všechno hned musí chutnat napoprvé. Někdy to chce čas, zvyknout si na všechny ty barvy, vůně a chutě, a proto je potřeba jednotlivá jídla opakovaně zkoušet a zkoušet a zkoušet.

Další zajímavé články